Pomóż zwierzętom przetrwać zimę!

Aktualności

Łukasz Balcer

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie przypomina, że zima jest szczególnie trudnym okresem w egzystencji zwierząt. Silne mrozy i obfite opady śniegu powodują, że zagrożenie to drastycznie wzrasta. Nasi wolontariusze i pracownicy, co roku ratują setki zwierząt od śmierci z powodu przemarznięcia organizmu lub wygłodzenia. Dlatego zwracamy się z apelem, aby szczególnie podczas gwałtownych spadków temperatury zadbać o naszych czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół.

Pamiętaj aby:
zapewnić swojemu psu ocieploną budę poprzez wyłożenie jej słomą oraz zakrycie wejścia od góry uchylną klapką. Zwolnić zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów. Brak ruchu u psa to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu psa. Podawać ocieploną wodę do picia. Zapewnić ciepłą karmę 2 razy dziennie. Zabrać psa krótkowłosego do domu, a w przypadku wyjątkowych spadków temperatury wszystkie psy. Pamiętaj, że koty wolno bytujące w miastach są naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami - zapewnić im wejście do piwnicznych korytarzy w trudnym okresie zimowym. U ptaków zachodzi bardzo szybka przemiana materii - sukcesywnie je dokarmiaj w stałych miejscach nie zapominając o systematyczności. Zwierzęta gospodarskie nie mogą pozostawać bez opieki w otwartym terenie - należy zawiadomić Inspekcję Weterynaryjną w przypadku stwierdzenia takiego faktu. Zapewnienie opieki nad bezdomnymi zwierzętami należy do zadań własnych gminy - o ile spotkasz potrzebującego podczas mrozu psa lub kota pamiętaj o telefonie do właściwego urzędu gminy. Wpłacić datek na schronisko dla bezdomnych zwierząt, które szczególnie w okresie zimowym jest przepełnione.

Zwracamy się do społeczeństwa o wyczulenie na wszelkie przypadki i odstępstwa w sprawie pozostawienia zwierząt bez należytej opieki podczas trudnych warunków zimowych. Nie bądźmy obojętni, pomagajmy sami lub prosimy zawiadamiać wszelkie służby odpowiedzialne za ochronę zwierząt w Polsce.

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ TAKŻE